Ceny wózków widłowych bywają – oczywiście w zależności od ich specyfikacji i możliwości technicznych – na tyle wysokie, że wiele osób zastanawia się nad rentownością inwestycji. Tu pojawia się pytanie: czy nie lepszą opcją jest nie zakup, ale czasowy wynajem wózka widłowego? Oto zalety obu rozwiązań – porównanie korzyści pozwala odpowiedzieć na pytanie, która opcja jest lepsza. 

Wózki widłowe to jeden z tych elementów wyposażenia firm, bez których trudno oczywiście o efektywną pracę magazynową, produkcyjną czy w zakresie dystrybucji. W sytuacji, gdy producenci urządzeń konsekwentnie je rozbudowują o nowe funkcjonalności, wózki widłowe zaczynają zmieniać się wręcz w maszyny wielozadaniowe. Stają się wręcz nieodzowne do realizacji coraz bardziej zaawansowanych zadań. 

Zalety wynajmu wózków widłowych

Niewątpliwie wynajem wózków widłowych – krótkoterminowy i długoterminowy – niesie za sobą szereg korzyści. Niezależnie od tego, na jak długo planowany jest najem, korzyści są bardzo zbliżone. 

Za podstawową zaletę wynajmu wózka widłowego uważa się oszczędność kosztów. Wynika to z prostej kalkulacji – im krótszy jest okres używania sprzętu, tym bardziej opłaca się nie jego zakup, ale wypożyczenie. Wynajem wózków widłowych jest tańszy niż ich zakup, ponieważ nie musisz ponosić kosztów zakupu, finansowania, ubezpieczenia, serwisowania. Trzeba jednak bardzo precyzyjnie oszacować, na jaki czas zaplanowany jest wynajem urządzenia – gdyby miał być on nieokreślony lub niespodziewanie się przedłużyć, warto przekalkulować ewentualny zakup. 

Elastyczność kosztów

Niewątpliwie wynajem wózka widłowego zapewnia bardzo docenianą wśród przedsiębiorców elastyczność. Można wynająć wózek widłowy na określony czas – gdy staje się zbędny, nic nie stoi na przeszkodzie, by go zwrócić. To ważne np. dla firm, które operują na niepewnych stanach magazynowych i czasowo mogą potrzebować zdecydowanie większych ilości sprzętu, a w kolejnych okresach – już mniejszego wolumenu. Zakładając, że wózek widłowy powinien – kolokwialnie to określając – pracować na siebie, najem będzie lepszy dla przedsiębiorstw działających głównie okresowo. To również lepsze rozwiązanie, gdy kadra zarządzająca przedsiębiorstwem wie, że np. plany rozwojowe fabryki zakładają reorganizację zasad transportu wewnętrznego w firmie. W sytuacji, gdy coraz więcej rozwiązań zakłada autonomiczne systemu jezdne w magazynach, znaczenie wózków widłowych może okazać się mniejsze niż zakładano. 

Zmniejszenie formalności

Wynajem wózków widłowych oznacza scedowanie na podmiot odpowiedzialny za ich użyczenie wszelkich prac serwisowych. Oznacza to, że wynajmujący powinien zadbać zarówno o badania techniczne jak i ewentualne modernizacje czy naprawy wózka oraz zastąpienie uszkodzonego modelu nowym, zamiennym. Dla firmy, która zdecydowała się na najem to zmniejszenie formalności i ograniczenie swojej odpowiedzialności wyłącznie do regularnych i terminowych płatności za najem.  

Możliwość zmiany rodzaju

Firmy oferujące wynajem wózków widłowych często bardzo elastycznie podchodzą do kwestii ustaleń z klientami. W przypadku długoterminowych relacji można np. uzgodnić ewentualną zmianę danego modelu. Gdy okazuje się, pierwotnie wybrany wózek widłowy jest już zbędny, ponieważ firma potrzebuje np. zastosowania nowych funkcjonalności, wynajem pozwala na zwrot danego modelu i uzgodnienie wypożyczenia drugiego

Warto też zwrócić uwagę na nowe rozwiązania stosowane przez firmy zapewniające wypożyczenie maszyn. To np. wynajem wózka widłowego z operatorem. 

Łatwiejsze finansowanie

Wynajem wózka widłowego to brak konieczności inwestowania dużych kwot. Zakup może dla firmy stanowić niemałą inwestycję, która może być trudna do sfinansowania. Szczególnie w sytuacji, gdy doszło do wzrostów cen kredytów, jednorazowa opłata mogłaby być dla wielu podmiotów niełatwa do zaakceptowania. W porównaniu z tym, wynajem wózków widłowych pozwala uniknąć konieczności ponoszenia dużych kosztów z góry. Ceny wózków widłowych mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju wózka, jego mocy, wielkości, wyposażenia i innych czynników. W przybliżeniu ceny nowych wózków widłowych mogą wynosić od kilku tysięcy złotych do kilkuset tysięcy złotych. Z kolei ceny wynajmu miesięcznego również mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju wózka, jego mocy, wielkości, wyposażenia i innych czynników. W przybliżeniu ceny wynajmu miesięcznego mogą wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Zalety zakupu wózka widłowego

Czy w kontekście zalet, jakie idą za wynajmem wózka widłowego możemy mówić o podobnych w przypadku zakupu? Paradoksalnie – tak. Również w tym przypadku odnaleźć można szereg korzyści. Ich skala i znaczenie jest jednak uzależniona m.in. od kondycji finansowej firmy czy jej celów biznesowych. Jakie są zalety zakupu wózka widłowego?

Pewność jakości sprzętu

Część firm zdecydowanie chętnie stawia na tworzenie własnego parku maszynowego, który jest tworzony od podstaw. Jeśli przedsiębiorstwo patrzy niechętnie na urządzenia z zewnątrz i wykorzystywane do celowych projektów, opcja zakupu będzie zdecydowanie korzystniejsza. Można to porównać do zakupu samochodu: część osób akceptuje jego leasing nawet, gdy jest używany. Inne nie wyobrażają sobie sytuacji, w której prowadzą auto, które nie należy do nich od pierwszych kilometrów. 

Możliwość korzystania w każdej chwili

Wózki widłowe mają tak wiele funkcjonalności, że docenia się je nie tylko wtedy, gdy konieczny jest transport palety. O ile maszyna jest cały czas dostępna w firmowym magazynie, pracownicy mają swobodę jej wykorzystywania. Gdy jednak jest wynajmowana na określony czas, może okazać się, że po zakończeniu tego leasingu znów jest potrzebna – tymczasem trzeba ją zwrócić do właściciela. Jeśli potencjalne wykorzystanie wózka widłowego może być stałe i spore, lepiej zainwestować we własny. 

Realizacja zadań międzyfirmowych

Własne wózki widłowe to niewątpliwie łatwiejsza forma delegowania zadań. Bywa bowiem tak, że do tej samej osoby należy kilka podmiotów – spółek wykonujących określone zadania. Jeśli to jedna z nich jest najemcą sprzętu, formalnie pozostałe nie mogą z niej skorzystać, co może blokować określone procesy. Gdy jednak kwestia własności jest precyzyjnie określona, nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzęt należący do spółki X był wewnętrznie wypożyczony do innej w obrębie np. tej samej grupy czy właścicieli.