Wózki widłowe działające autonomicznie – samojezdne, wykorzystujące systemy sterowania i zaawansowaną sensorykę – niejako przeniosły rozwiązania logistyczne na nowy, zdecydowanie wyższy poziom. Jak działają maszyny, które – o czym warto pamiętać – mają wiele zalet, ale też nie sprawdzą się we wszystkich zastosowaniach?

Na co zwrócić uwagę rozważając zakup lub leasing wózka widłowego? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że to niejako przeskok w nowe realia logistyki i transportu wewnątrz magazynów. Dotyczy to szczególnie porównania do dotychczasowych maszyn. Tradycyjne wózki widłowe są obsługiwane przez operatorów, którzy wykorzystywali do sterowania obsługę ręczną. Autonomia wózków widłowych sprawia, że rola człowieka zostaje zredukowana do minimum. 

Wózki widłowe autonomiczne – określane też jako wózki samojezdne – to maszyny wyposażone w zaawansowane systemy sterowania. Są one wspierane mechanizmami sensorów. W ten sposób czynnik ludzki jest praktycznie zbędny, bo urządzenia są w stanie działać bez potrzeby bezpośredniej kontroli przez operatora. Wykorzystując możliwości nowoczesnych technologii – to nie tylko systemy wizyjne, ale też, w bardziej zaawansowanych modelach np. rozwiązania uczenia maszynowego – autonomiczne wózki widłowe są w stanie poruszać się, podnosić i opuszczać ładunki. Tak duże spektrum możliwości dotyczy również całego zestawienia manewrów prowadzonych wewnątrz magazynu – odbywa się to w pełni samodzielnie. 

Wynika to budowy wózków – zastosowanych w nich systemów naprowadzania, które precyzyjnie określają bieżące położenie; przetwarzając dane w trybie rzeczywistym unikają ewentualnej kolizji z innymi elementami – statycznymi i w ruchu. W zależności od producenta, na tym tle wykorzystywane są skanowanie laserowe, kamery wizyjne, czujniki ultradźwiękowe i radarowe. Wszystko prowadzi jednego efektu: wózki widłowe działając w pełni autonomicznie są w stanie poruszać się bezpiecznie. Reagują bowiem na zmieniające się warunki w swoim otoczeniu.

Systemy naprowadzania w autonomicznych wózkach widłowych

Kluczowe dla właściwego działania wózków jest pełne wykorzystanie możliwości systemów naprowadzania. Można je tu porównać niejako do systemów – oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej skali – działania nawigacji samochodowej. Po utworzeniu precyzyjnej mapy środowiska, które są tworzone przed rozpoczęciem pracy wózka. Na podstawie tych map oraz danych z sensorów, wózek jest w stanie określić swoje położenie w przestrzeni oraz wyznaczyć optymalną trasę do celu.

Kluczowy element wyposażenia niewątpliwie stanowią systemy wizyjne. Dzięki nim maszyny są w stanie na bieżąco analizować otoczenie w czasie rzeczywistym. Zabezpiecza to trakcję jazdy: system identyfikuje przeszkody jednocześnie – co ważne – podejmując odpowiednie decyzje tak, by nie doszło to ewentualnej kolizji. 

Warto zauważyć, że rynek wózków widłowych w zakresie autonomii ich działania się konsekwentnie rozwija. Przykładem są mechanizmy komunikacji, które umożliwiają im współpracę z innymi maszynami oraz systemem zarządzania magazynem. Przekłada się to na np. możliwość synchronizacji zadań i podwyższenie efektywności. 

Zalety wózków widłowych – dlaczego warto ich używać?

Wyraźnym ograniczeniem dla firm bywają ceny autonomicznych i samojezdnych wózków widłowych – czy warto, mimo wyższego kosztu, zdecydować się na taki wariant? W szerszej perspektywie niewątpliwie tak: można bowiem przyjąć, że zalety maszyn pozwalają zintensyfikować pracę, a co za tym idzie – zniwelować wydatki. Przykładem jest  zwiększenie efektywności działania. Ponieważ wózki samojezdne – bez udziału człowieka – mogą funkcjonować zdecydowanie dłużej, zmienia to system pracy całego magazynu. Dodatkowo ich zalety tkwią w detalach: np. precyzyjne systemy naprowadzania pozwalają na skrócenie czasu manewrowania. 

Odrębną kwestią jest bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanym czujnikom i algorytmom detekcji, wózki są w stanie unikać przeszkód i reagować na niebezpieczne sytuacje – sprawniej poruszają się wąskimi przejściami i optymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń w magazynie. To przekłada się na większą pojemność i lepsze wykorzystanie powierzchni składowania.

Na kwestię finansowania wózka samojezdnego warto spojrzeć także przez pryzmat redukcji kosztów ludzkich. Eliminują one konieczność zatrudniania operatorów, co pozwala na utrzymanie – czy nawet zwiększenie – wydajności bez zatrudnienia pracowników. 

Autonomiczne wózki widłowe sprawdzą się nie tylko w magazynie?

Samojezdne wózki widłowe postrzegane są głównie w kontekście prac związanych z magazynowaniem. Warto jednak spojrzeć na ich użycie nieco szerzej. 

Podstawową przestrzenią pracy pozostają wspomniane magazyny i centra dystrybucji. Są idealnym rozwiązaniem tam, gdzie konieczne jest szybkie i efektywne przenoszenie towarów. Pewność działania i niskie koszty operacyjne sprawiają, że wózki widłowe optymalizują wykorzystanie przestrzeni oraz przyspieszają procesy logistyczne i zwiększają przepustowość magazynu.

Podobnie jest w przypadku przemysłu produkcyjnego. Coraz częściej maszyny samojezdne używane są w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja samochodów, elektronika czy przemysł spożywczy. Dotyczy to m.in. pracy przy dostarczaniu dostarczania surowców na linie produkcyjne i transportu gotowych wyrobów na sortownie czy dział pakowania.

Maszyny dostosowane do większych ciężarów znajdują zastosowanie w portach i na terminalach logistycznych – ich zalety sprawiają, że dochodzi do wyraźnego usprawnienia procesów przeładunkowych oraz redukcji czasu oczekiwania. W mniejszej skali możliwości te wykorzystują centra handlowe i hipermarkety, gdzie przyspieszają proces gospodarki magazynowej. 

Autonomiczny wózek widłowy – jaki wybrać? 

Duże znaczenie podczas wyboru wózka samojezdnego odgrywa technologia producenta oraz ewentualne rozwiązania autorskie. Do najlepszych producentów zalicza się:

Toyota Material Handling

Toyota jest jednym z czołowych producentów wózków widłowych, w tym również wózków autonomicznych. Modele tej marki, takie jak Toyota Autopilot, zapewniają zaawansowane funkcje autonomiczne i wysoką jakość wykonania. Trzeba jednak liczyć się z niemałym wydatkiem na poziomie ponad 50 tys. dolarów. 

KION Group

To firma, która jest właścicielem takich marek jak Linde i STILL – bardzo dobrze znanych w branży technicznej. Produkty te wyróżniają się innowacyjnością techniczną. Na rynku są nieco tańsze niż modele Toyoty. 

Hyster-Yale Materials Handling

To kolejny renomowany i sprawdzony na rynku producent, który oferuje modele autonomiczne. W branży docenia się Hyster-Yale za solidność i wysoką wydajność. Ceny tej marki stopniowo rosną i zbliżają się przedziału znanego z oferty Toyoty. 

Crown Equipment Corporation

Crown Equipment Corporation jest liderem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dla magazynów i oferuje wysokiej jakości wózki widłowe autonomiczne o ponadprzeciętnych możliwościach technologicznych. 

Jungheinrich AG

Jungheinrich to renomowany producent wózków widłowych, które posiadają zaawansowane systemy sterowania i wysoką precyzją. 

Ceny wózków widłowych – ile kosztuje model autonomiczny? 

Na kwestię kosztu wózków widłowych, które są autonomiczne trzeba spojrzeć przez pryzmat indywidualizacji. Ceny mogą się różnić w zależności od specyfikacji, opcji dodatkowych oraz regionu, w którym są oferowane. Dlatego przed ewentualnym zakupem warto sprecyzować szczegółowe założenia – w ten sposób można wykluczyć np. opcje, które w danym zakresie zadań są zbędne.