Dobrze zarządzane przedsiębiorstwo musi spełniać oczekiwania swoich klientów, do których należy między innymi krótki czas realizacji zamówień. Wiele firm, by sprostać wymaganiom, staje przed koniecznością usprawnienia pracy w magazynach i zwiększenia jej tempa. Rozwiązaniem dla przedsiębiorców w zakresie wzrostu szybkości obsługi towarów może być zakup wózka widłowego. Nabycie urządzenia to inwestycja na lata, dlatego przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Miejsce używania wózka a rodzaj napędu

Miejsce używania wózka widłowego ma wpływ między innymi na rodzaj napędu urządzenia. W zamkniętych pomieszczeniach – na hali produkcyjnej, w magazynie lub w komorach chłodniczych należy korzystać z urządzeń z napędem elektrycznym (akumulatorowym). Takie wózki nie emitują szkodliwych spalin i są dopuszczone do użytku również w branży spożywczej. Dodatkowym atutem tego rodzaju zasilania jest niski poziom hałasu. Decydując się na wózek akumulatorowy, warto sprawdzić warunki oraz okres trwania gwarancji na baterię, za pomocą której zasilane jest urządzenie. Należy również pamiętać, że jej naładowanie trwa od 4 do 8 godzin.

Jeśli urządzenie ma zostać skierowane do pracy na zewnątrz, przy wyborze konkretnego modelu należy uwzględnić powierzchnię, po której będzie się ono przemieszczało – czy jest to beton lub płyty, czy może ubita ziemia. Poza halą najlepiej sprawdzą się wózki spalinowe – pojazdy z jednostkami: wysokoprężnymi o obniżonym zapotrzebowaniu na paliwo i benzynowymi lub z zastosowanymi instalacjami LPG i CNG. Takie modele mają wysoką sprawność przeładunkową i są polecane na średnie i długie trasy.

Udźwig wózka widłowego – maksymalny ciężar ładunku

Niezwykle istotnym parametrem technicznym, z którym powinien zapoznać się każdy kupujący, jest udźwig wózka widłowego, czyli masa, jaką może podnieść dane urządzenie, wyrażona w kilogramach lub tonach. Warto wziąć pod uwagę, że wartość podana przez producenta w specyfikacji technicznej urządzenia może nie zostać osiągnięta, jeśli towar będzie podnoszony na maksymalną wysokość masztu lub ładunki będą niewymiarowe. Co więcej, wózkiem, który jest przeładowany, może podczas jazdy bujać, a to wpływa na tempo przewożenia towarów – obniża je. Każdy producent dysponuje wykresem spadku udźwigu dla wybieranego modelu wózka, z którym należy zapoznać się przed dokonaniem zakupu. Wartość maksymalnego ciężaru ładunku znajduje się na tabliczce znamionowej umieszczonej na urządzeniu. Gdy składowane materiały posiadają dużą wagę, należy rozważyć zakup wózka widłowego z dużym udźwigiem.

Wysokość składowania wózka – maksymalna wysokość podnoszenia

Maksymalna wysokość podnoszenia to wartość wyrażona najczęściej w mm, informująca kupującego o tym, gdzie będzie można odłożyć ładunek obsługiwany przez wybrany model wózka. Operator urządzenia widłowego powinien mieć możliwość swobodnego układania i ściągania ładunku ze wszystkich półek regałów, by możliwe było optymalne wykorzystywanie powierzchni magazynowej.

Inne, ważne przy wyborze wózka widłowego parametry to: szybkość przyspieszenia – istotne dla wielu operacji na krótkich dystansach i częstego sięgania po ładunek, skuteczność hamowania oraz prędkość podnoszenia i opuszczania wideł.

Jakie środki na zakup i metody finansowania inwestycji?

Zakup wózka widłowego to inwestycja wymagająca od przedsiębiorstwa bardzo dużych nakładów finansowych, dlatego wiele firm decyduje się skorzystać z oferty urządzeń używanych. Dobrej jakości wózki mogą pracować kilkadziesiąt lat przy odpowiedniej opiece serwisowej oraz dzięki dobrze rozwiniętemu rynkowi części zamiennych. Używany model wiodącego producenta wózków widłowych z napędem elektrycznym wyposażony w fotel można nabyć za niższą cenę. Przy zakupie używanego urządzenia warto zwrócić uwagę na okres gwarancji i jej warunki oraz spytać sprzedawcę o referencje. Przedsiębiorstwa często korzystają również z zewnętrznego finansowania takich inwestycji – biorą sprzęt w leasing. Inną formą użytkowania wózków widłowych jest ich wynajmowanie, które sprawdza się doskonale między innymi w przypadku prac sezonowych lub w sytuacji, w której firma nie posiada kapitału na zakup sprzętu.

Wózek widłowy dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa może wprowadzić znaczne usprawnienia w pracach magazynowych, wpłynąć na efektywność realizacji zadań oraz na konkurencyjność firmy. Obecnie bardzo wiele podmiotów korzysta z tego typu urządzeń, rozważanie zakupu jest zatem dobrym krokiem w stronę rozwoju firmy.