Przewiezienie wózka widłowego bywa zaskakująco problematycznym wyzwaniem. Maszyny, które zazwyczaj pracują na ograniczonym obszarze np. fabryki mogą okazać się problemem w kontekście transportu. Jak się do niego przygotować? Oto, co warto wiedzieć planując transport wózka widłowego. 

Przewóz wózka widłowego – np. z parku maszynowego do fabryki w innej lokalizacji – musi być, o czym należy pamiętać, wykonywane przez osoby posiadające odpowiednią:

  • wiedzę
  • doświadczenie
  • uprawnienia. 

Transport wózków widłowych nie powinien być realizowany samodzielnie – jeśli np. właściciel urządzenia nie ma za sobą regularnego przewozu urządzenia. Maszyna podlega bowiem zasadom transportu na zasadach specjalnych, a ich ignorowanie może skutkować np. uszkodzeniami, które w perspektywie czasu okażą się wyjątkowo kosztowne. 

Wózki widłowe to urządzenia, które po pierwsze wyróżniają się dużymi wymiarami – szczególnie w kontekście wysokości – a jednocześnie nieprzeciętną masą. Niezależnie od tego, czy wózek widłowy waży 450 kg czy 3 t – jak bywa przy rozbudowanych modelach – to zawsze logistyczne wyzwanie. Przewóz wózka widłowego powinien zakładać jego maksymalne zabezpieczenie – zarówno dla samego sprzętu jak i np. innych uczestników ruchu drogowego. 

Przewóz wózka widłowego – najczęstsze przypadki

Mitem jest teoria, iż wózki widłowe są transportowane relatywnie rzadko. Można bowiem wskazać sporo sytuacji, w których niezbędne jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanego podmiotu zapewniającego tego rodzaju przewóz. 

Pierwszym jest transport wózka widłowego do firmy – np. po zakupie. Najczęściej może to zapewnić dystrybutor, ale bywa również tak, że konieczne jest zapewnienie przewozu samodzielnie. 

Drugą sytuacją jest dostawa wózka widłowego z pierwszego magazynu do drugiego. To możliwe np. wtedy, gdy firma – ze względów logistycznych – posiada kilka lokalizacji, a wózek w zdecydowanej większości czasu wykorzystywany jest w jednej z nich. Jeśli okazjonalnie musi być używany w drugiej, konieczny będzie transport. 

Trzecią opcją są dostawy wózków widłowych na przeglądy czy serwis związany z naprawą. 

Jak należy przewozić wózek widłowy?

Zachowanie odpowiednich procedur jest ważne zarówno wtedy, gdy wózek to własność firmy jak i wtedy, gdy podlega np. leasingowi. 

Podstawową zasadą jest właściwe ustawienie maszyny. Powinna ona stać na lawecie stabilnie, prosto i tak, by wykorzystać wszystkie rozwiązania zabezpieczające.

Newralgicznym elementem w tym kontekście są koła. Muszą one zostać całkowicie unieruchomione tak, by wózek widłowy nie stoczył się np. w przypadku hamowania czy podjazdu pod górę. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne, wzmacniające pasy oraz blokady na koła wózków widłowych. Ogranicza to możliwości jego przemieszczenia na platformie przewozowej. Znaczenie tego rodzaju ograniczeń odczuwalne jest szczególnie, gdy transport wózka zakłada pokonanie sporej liczby zakrętów. Im bardziej są one nagłe i strome, np. na terenach górskich, tym bardziej rośnie ryzyko upadku wózka z lawety. 

Sam przewóz wózka widłowego powinien być realizowany przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Dotyczy to przede wszystkim zgody Urzędu Dozoru Technicznego wydającego akceptację na transport i obsługę wózków czy maszyn posiadających podnośniki.

Czy zlecenie transportu wózka widłowego się opłaca? 

Dość często pada pytanie o to, czy transport wózka widłowego przez zewnętrzną firmę – a nie własnymi siłami – ma ekonomiczne uzasadnienie. Warto w tym kontekście nie tylko porównywać ceny usług transportowych, ale spojrzeć na sam przewóz z nieco innej perspektywy. Koszt transportu wózka widłowego jest niewątpliwie niższy od strat, jakie są bardzo możliwe wtedy, gdy maszyna nie zostaje profesjonalnie zabezpieczona i przewożona przez specjalistów. Stąd naturalnym wyborem staje się zamówienie transportu wózka widłowego, a nie próby własnego przewozu go z miejsca na miejsce. 

Ważną kwestią jest tu także odpowiedzialność – przekazując transport zewnętrznej firmie nie ma obaw o szkody wyrządzone na skutek nieodpowiedniego zabezpieczenia. 

Samodzielny transport wózka widłowego 

Choć ceny transportu wózków widłowych nie należą do wygórowanych, niestety bywają osoby i podmioty decydujące się na przewóz urządzenia w pełni samodzielnie. To pozorna oszczędność biorąc pod uwagę spore ryzyko uszkodzeń. Nie jest to również proste – szczególnie w zakresie zabezpieczeń maszyny oraz prowadzenia auta transportującego duży ciężar. Te czynniki sprawiają, że niewątpliwie korzystniejszą opcją jest transport wózka widłowego przez wyspecjalizowaną w tym firmę zewnętrzną.