Znaczenie wyposażenia dodatkowego

Dodatkowe elementy wzbogacające wózek i tym samym jego działanie poprawiają jakość pracy. Lepiej przystosowują wózek do potrzeb w danym magazynie albo potrzeb danego użytkownika. Jeżeli wyposażenie dodatkowe wybiera się z uwagą i wiedzą na temat potrzeb zawodowych, wówczas praca jest wykonywana znacznie szybciej.
Warto rozważyć także czy dodatkowe elementy mają być mocowane na stałe czy mają mieć możliwość usunięcia ich z wózka w miarę potrzeby.

Szufla do sypkich materiałów

Wózek widłowy nie tylko przenosi palety z towarami, lecz również pracuje przy materiałach sypkich, które trudno jest zbierać z podłoża tj. piasku, żwiru, zboża, miału. Dla ułatwienia pracy przyda się szufla do materiałów sypkich. Dzięki niej z powodzeniem można przewozić materiały o sypkiej konsystencji. Podnoszenie i przewożenie, a także wyładowywanie materiałów staje się łatwiejsze. Szufle są przeznaczone do wszystkich rodzajów wózków, w tym napędzanych hydraulicznie, czyli poprzez wykorzystanie pomp napędzanych silnikiem elektrycznym albo spalinowym.

Chwytak do wózka widłowego

Bardzo praktycznym i popularnym dodatkiem do wózka widłowego jest chwytak. Można nim transportować nawet niestandardowe materiały, np. beczki. Przydaje się to nie tylko w tradycyjnych branżach wykorzystujących beczki do składowania: przemysł alkoholowy oraz w szeroko rozumianym przetwórstwie. Dobry, profesjonalny chwytak może przewozić beczki stalowe nawet do pojemności 200-210 l.

Aktualnie wśród dostępnych na rynku chwytaków można znaleźć: chwytaki: obrotowe (ułatwiają przewożenie oraz opróżnienie beczki z jej zawartości), pierścieniowe, nożycowe, pionowe, klamrowe, pionowe. Chwytaki przeznaczone do beczek i bel posiadają jeden bądź dwa siłowniki. Jeżeli potrzebujesz osprzętu, który pozwoli na ułożenie beczek albo bel w niewielkiej odległości od siebie, wówczas chwytak z jednym siłownikiem będzie najkorzystniejszy.

Platforma robocza do wózka widłowego

Platforma robocza do wózka sprawdzi się doskonale, kiedy wózka używa się do wykonywania prac na wysokościach, bez platformy byłyby to prace trudniejsze albo niemożliwe. Dołączenie platformy do wózka odbywa się dzięki kieszeniom widłowym a standardowy udźwig takiego dodatku to 300 kg.

Widły do wózka widłowego

Widły są niezbędne w wózku widłowym, aby poprawnie wykonywać pracę. Istotne jest, aby były wytrzymałe, gdyż to na nich opiera się przenoszony towar. Bardzo dobrze sprawdzają się widły z trwałymi zaczepami, najlepiej ocynkowane. Przekłada się to na bezpieczeństwo towarów.

Wśród rodzajów wideł jest kilka możliwości do wyboru: widły z zaczepami, teleskopowe, z zaczepami typu PIN z tuleją, bez zaczepów, przykręcane, klasyczne, do pozycjonerów, antystatyczne, widły wysuwane, ważące, składane.

Wybór wideł uzależniony jest od ładunków jakie mają być transportowane na wózku, np. w magazynach, w których przechowuje się ładunek na stojakach najlepiej zaopatrzyć się w widły teleskopowe. Jednocześnie wart rozważenia jest zakup wideł z wbudowaną wagą albo powłoką antypoślizgową.

Obrotnica do wózka widłowego

Dodatkiem w wózkach widłowych jest obrotnica. Przydaje się do wyładowywania tzw. skrzynio palet. Jest prosta w montażu, co stanowi jej największą zaletę. Szczególnie przydaje się do wózków widłowych stosowanych w rolnictwie i sadownictwie.

Pomost roboczy do wózka widłowego

Kolejnym dodatkiem jest pomost roboczy. Podobnie jak platforma jest bardzo praktyczny i wspomaga pracę na wysokości. Sprawia, że jest ona wygodniejsza, łatwiejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza. Można wykorzystywać pomosty robocze do wózków widłowych do prac porządkowych na najwyższych regałach magazynu, jak również do prac montażowych i konserwacyjnych.

Przesuw boczny do wózka widłowego

Bardzo przydatny okazuje się również przesuw boczny do wózka widłowego. Ułatwia przesuwanie towaru na magazynie na boki. Wydaje się, że jest to niepozorna funkcja, jednak często okazuje się, że wózki bez przesuwaka nie spełniają dostatecznie swojej roli w niektórych sytuacjach – wymagają albo znacznie większych manewrów lub przesuwania towarów ręcznie.

Pług śnieżny do wózka widłowego

Pług śnieżny to jeden z najbardziej przydatnych elementów dodatkowych do wózka widłowego. Pozwala oczyszczać miejsca zaśnieżone bądź zasypane innym materiałem, np. piaskiem. Pług śnieżny ułatwia usuwanie nadmiaru materiałów sypkich, śniegu z parkingów, chodników, ulic oraz innych powierzchni płaskich.