Opublikowano:

Używane wózki widłowe – 4 rzeczy o których warto wiedzieć przed zakupem

Używane wózki widłowe

Zakup używanego wózka widłowego to zwykle przemyślana i uzasadniona ekonomicznie decyzja. Używane wózki widłowe to doskonałe wsparcie przy pracach związanych z transportem i składowaniem materiałów wewnątrz firmy przy jednocześnie dużo niższych kosztach w porównaniu do zakupu wózka nowego. Problemy zaczynają się przy przystąpieniu do poszukiwania odpowiedniego modelu na rynku wtórnym. Podobnie jak z używanymi samochodami, zły wybór potrafi pociągnąć za sobą ogromne koszta i bezpowrotnie zmarnowany czas, którego można było przecież uniknąć. Bazując na doświadczeniu naszym i naszych klientów, prezentujemy listę 4 rzeczy, które warto wziąć szczególnie pod uwagę, szukając używanych wózków widłowych.

1. Podstawowe informacje na temat wózka

Ważnym elementem są podstawowe informacje o wózku widłowym, mogą być pozornie nieistotne, ale powinny być w zasadzie głównym kryterium podczas wstępnych poszukiwań odpowiedniego sprzętu. Przed udaniem się na oględziny, warto dowiedzieć się podstawowych informacji takich jak:
Opona wózka widłowego
Stan opon w znacznym stopniu przyczynia się do kosztów eksploatacji wózka i jego bezpieczeństwa
  • Pochodzenie wózka
  • Zużycie wideł
  • Rodzaj poprzednio składowanych materiałów
  • Ilość motogodzin
  • Rodzaj i zużycie ogumienia
  • Historia serwisowa
  • Stan układów hydraulicznych

Używany wózek widłowy może być pozornie w dobrym stanie dzięki nowej warstwie lakierniczej oraz wymienionym elementom takim jak siedzenia, wajchy, pedały, które podlegają dużej eksploatacji z oczywistych powodów. Znacznie lepiej wybrać wózek w średnim stanie optycznym, ale z pełną dokumentacją i informacjami na temat jego wcześniejszego użytkowania. Oprócz samego silnika, elementy takie jak zużyte widły, cieknące komponenty hydrauliczne, uszkodzone maszty i inne części wchodzące w skład mechanizmu dźwigowego powinny być szczególnie brane pod uwagę.

Nie zawsze wszystkie wyżej wymienione informacje będą w posiadaniu sprzedającego, powinno być to dla nas zrozumiałe, jednakże zawsze warto zapytać.

2. Gwarancja

Wózki widłowe wystawione na sprzedaż „jak stoją” bez żadnej gwarancji ich poprawnej pracy przez dłuższy okres mogą posiadać niższą cenę niż w firmach, gdzie sprzęt oferuje się ze stosowną, z góry ustaloną gwarancją na papierze. Należy jednak pamiętać, że późniejsze serwisowanie zakupionego wózka widłowego może nieraz przekroczyć nawet połowę jego wartości, dlatego warto zainteresować się czy sprzedawca jest w stanie wystawić gwarancję na minimum jego poprawne uruchomienie i sprawność przez pierwsze tygodnie pracy.

3. Serwis

Serwis używanego wózka widłowego
Serwisowanie markowych wózków widłowych przebiega szybciej

Wspominając o serwisie można od razu zaznaczyć rolę marki wybranego wózka widłowego. Wybór popularnego producenta w danym segmencie odejmie nam problemów związanych z późniejszym poszukiwaniem części lub schematów konstrukcyjnych. Większa dostępność części oznacza też często ich niższą cenę. Warto o tym pamiętać podczas otrzymywania ofert z chińskim sprzętem.

Kupno wózka widłowego od firmy, która posiada własny, sprawdzony i specjalistyczny serwis wózków widłowych może w znacznym stopniu ułatwić rozwiązywanie późniejszych usterek, skracając tym samym czas, w którym niesprawny wózek nie będzie w stanie kontynuować pracy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy serwis jest możliwy z dojazdem. Serwisanci z dobrze wyposażonymi samochodami serwisowymi pozwolą zaoszczędzić pieniądze potrzebne przy transporcie wózka do warsztatu stacjonarnego.

4. Opinia sprzedawcy

Sprzedawcy cieszący się dobrą opinią i długą historią istnienia na rynku zupełnie inaczej podchodzą do tematu, gdy stawką są nie tylko pieniądze, ale też reputacja firmy. Od rzetelnej firmy powinno wymagać się profesjonalizmu i wysokiej jakości obsługi w pomocy dotyczącej wyboru odpowiedniego wózka widłowego. Wybierając sprawdzonych sprzedawców można znacznie zwiększyć swoje szanse na zakup sprzętu, który będzie służył jeszcze przez długie lata zwracając jednocześnie koszty poniesione przy jego zakupie.

Firma SAGO istnieje na rynku od 1998 roku, świdacząc usługi związane z używanymi wózkami widłowymi na całym świecie. Napisz do nas, a doradzimy w wyborze odpowiedniej oferty

Najnowsze wózki widłowe w ofercie   Zobacz wszystkie