Dobrym i powszechnie stosowanym sposobem na usprawnienie pracy i podniesienie wydajności w przemyśle, budownictwie i innych branżach jest automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych.

By to osiągnąć, wiele przedsiębiorstw decyduje się zainwestować w wózek widłowy, którego rodukcyjnych czy na otwartych placach. Spośród dostępnych modeli do pracy w różnych warunkach atmosferycznych oraz z towarem o dużej masie bardzo dobrze sprawdzają się spalinowe wózki widłowe.

Spalinowe wózki widłowe – zastosowanie

Wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne – przede wszystkim pod gołym niebem lub w sytuacjach, gdy masa przewożonego ładunku jest bardzo duża, spalinowe wózki widłowe z napędem diesel, LPG (gaz) lub CNG (gaz ziemny) są dobrym wyborem.

Należy pamiętać, że większość z modeli zasilanych olejem napędowym nie jest przystosowana do pracy w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na wysoką emisję szkodliwych spalin. Do magazynu lub hali lepiej sprawdzą się urządzenia z zamontowaną butlą gazową, które mogą być stosowane wewnątrz przy uwzględnieniu procedur bezpieczeństwa.

Co wyróżnia spalinowe wózki widłowe?

Spalinowe wózki widłowe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów pozostają odporne na zniszczenia wywołane warunkami atmosferycznymi – między innymi korozję – przez długie lata. Są dedykowane do pracy w systemie wielozmianowym, ponieważ dzięki zastosowaniu wydajnych silników diesla nie trzeba robić przerw w ich użytkowaniu.

Wózki spalinowe bardzo dobrze sprawdzają się również w jeździe po trudnych nawierzchniach, na przykład na nierównych placach budowy, ponieważ są stabilne i tak skonstruowane, by zapewniać bezpieczeństwo kierującemu. Pojazdy te zostały także przystosowane do nachyleń i ramp, dlatego z powodzeniem można ich używać na przykład do rozpakowywania i pakowania samochodów ciężarowych oraz załadunku i rozładunku, czy pracy na rozległym terenie.

Po tankowaniu do pełna ich zasięg jest duży, a producenci robią wszystko, by kolejne produkowane modele charakteryzowały się jak najmniejszym zużyciem paliwa. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości układów hydraulicznych spalinowe wózki widłowe mają również wysoką wydajność przeładunkową i duży udźwig, który wynosi od 1 do nawet 50 ton w zależności od wielkości maszyny.

Nowoczesne hybrydy: spalinowe wózki widłowe z kondensatorami elektrycznymi

Producenci pracują obecnie nad rozwiązaniami, które pozwolą obniżyć koszty użytkowania wózka spalinowego i pomogą ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko naturalne, czyli emisję spalin. Propozycją są nowoczesne wózki z napędem hybrydowym, które działają poprzez wykorzystanie układu spalinowo-elektrycznego (kondensatory) w połączeniu z innowacyjną technologią magazynowania energii.

Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest zredukowanie emisji szkodliwego dwutlenku węgla oraz ograniczenie zużycia energii do minimum. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ koszty związane z eksploatacją wózka mogą stanowić barierę przed podjęciem decyzji o jego zakupie.

Należy pamiętać, że nabycie wózka widłowego to dla przedsiębiorstwa ważny krok w stronę automatyzacji produkcji i procesów logistycznych. Warto zainwestować w model spalinowy, ponieważ jest to pojazd dedykowany do pracy na rozległych, otwartych terenach w różnych warunkach atmosferycznych.

Wysoka wydajność przeładunkowa tych wózków oraz bardzo duży udźwig sprawiają, że idealnie sprawdzą się między innymi przy rozładunku i załadunku towarów w różnych branżach.