Specyfika zadań, jaka związana jest z branżą budowlaną wymusza również określoną charakterystykę stosowanych w niej wózków widłowych. Wyraźnie widać tu trend, w którym producenci starają się dostosować funkcjonalności do potrzeb odbiorców. Jakie cechy można uznać za szczególnie wartościowe, jeśli wózek widłowy ma być używany głównie w pracy budowlanej?

Odpowiedni udźwig

Wózki widłowe wykorzystywane w budownictwie muszą charakteryzować się szczególnym połączeniem funkcjonalności i wytrzymałości. Poziom 5 ton na środku ciężkości w przypadku wózków elektrycznych da optymalne możliwości udźwigu – nowoczesne modele zapewniają dodatkowe opcje pozwalające precyzyjnie dostosować mechanizm do np. specyficznych wymiarów ładunku.

Dobierając model do własnych potrzeb warto więc myśleć perspektywicznie i nie ograniczać się do niewielkich pułapów. Inwestycja w wózek widłowy przystosowany do ponadprzeciętnych obciążeń wpłynie na szybkość i efektywność pracy.

Niemniej istotna jest również swoboda prowadzenia. Wózki widłowe szczególnie w budownictwie wymagają precyzyjnego układu jezdnego oraz łatwości manewrowania. Nowoczesny pojazd nie jest już postrzegany wyłącznie przez pryzmat potencjału siłowego. Operowanie nim na niewielkiej przestrzeni ograniczonej dodatkowo naturalnymi przeszkodami sprawia, że w cenie jest niewielki rozmiar.

Ograniczenie gabarytów musi jednak iść z zachowaniem optymalnego udźwigu. W tym kontekście ważna jest np. płynna oś skrętu, łatwość szybkiego poruszania się we wnętrzu np. magazynu, składu budowlanego czy stawianej hali, gdzie sprawdzają się wózki kompaktowe.

Komfort i wygoda operatora

Kierowanie wózkiem widłowym wymusza precyzję i szybkość reakcji – stąd rośnie znaczenie pozycji, w jakiej pracuje jego operator. To nie tylko kwestia samej ergonomii i przestrzeni w kabinie. Producenci wózków widłowych zwracają uwagę również na to, co widzi jego kierowca.

By widoczność nie była niczym zakłócana, nowoczesne maszyny wyposażone są w specjalistyczne konstrukcje kabiny, które pozwalają na np. intuicyjne podniesienie fotela o kilkadziesiąt centymetrów. W ten sposób wózek widłowy może być dostosowany do gabarytów kierowcy tak, by ten miał pełen przegląd sytuacji.

Zabezpieczenia na budowie

Odrębną kwestią są systemy zabezpieczające wózki widłowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szczególnie praca w warunkach budowy wymaga lepszego poziomu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Trwałe i szczelne zabezpieczenia spodów pojazdów, dodatkowe uszczelnienia osi i przekaźników biegunowych czy ograniczenia dostępu do elektryki pojazdu – to wszystko sprawia, że wózki widłowe na budowie mogą pracować niezależnie od większości nietypowych warunków.
Z kolei standardem – nie tylko w zaawansowanej pracy są technologie wpływające na kontrolę jezdną: od rozwiązań automatycznego hamowania ADS po wsparcie poruszania na terenie pochyłym.

Ergonomia, dynamika i moc

Te trzy słowa optymalnie oddają kluczowe cechy, jakie powinien mieć nowoczesny wózek widłowy używany w warunkach budowlanych. Choć producenci często idą w stronę maksymalnej personalizacji i np. możliwość dostosowania kokpitu roboczego do własnych preferencji, warto zainwestować przede wszystkim w wyposażenie ochronne. Ono w przypadku pracy na budowie jest kluczowe; to dodatkowe filtry do pracy w zapylonym środowisku czy dodatkowe elementy amortyzacji przełożą się na wyższą wytrzymałość i żywotność wózka – nawet w specyficznych warunkach użytkowania.