Czym charakteryzują się elektryczne wózki widłowe przeznaczone do pracy w przemyśle spożywczym? Wózki widłowe to niezbędny element wyposażenia większości hali produkcyjnych i magazynowych.

Zakup pojedynczej sztuki to duża inwestycja dla firmy, jednak możliwość praktycznego wykorzystania urządzenia i oszczędność czasu pracy rekompensują ten wydatek. W zależności od branży oraz oczekiwanej funkcjonalności można wybierać spośród wielu modeli wózków, a najpopularniejsze są te zasilane za pomocą paliwa i prądu.

Elektryczne wózki widłowe i baterie

Zastosowanie ładowanych sieciowo akumulatorów powoduje, że wózki nie wytwarzają spalin podczas użytkowania. Atutem zasilania na prąd jest również niski poziom hałasu – na wysokości uszu operatora wózek jest niewiele głośniejszy od odkurzacza czy wnętrza samochodu podczas jazdy.

W nowoczesnych modelach wózków producenci zadbali o to, by akumulator był łatwo dostępny – najczęściej jest montowany z boku urządzenia. Baterię warto ładować po każdym dniu pracy, by nie doprowadzić do jej całkowitego rozładowania, a kluczowy jest w tym wypadku dobór odpowiedniego rodzaju prostownika. Wózek ładuje się od 4 do 8 godzin w zależności od modelu i pojemności baterii – w nowoczesnych urządzeniach są montowane specjalne wyświetlacze, które pokazują, ile godzin pracy pozostało do całkowitego rozładowania akumulatora.

W zapewnieniu odpowiedniej żywotności baterii pomocne będzie regularne sprawdzanie jej stanu technicznego i staranne wykonywanie wszelkich wymaganych napraw. Należy również przestrzegać zasad konserwacji akumulatora określonych w instrukcji obsługi – przede wszystkim dbać o to, by był czysty i suchy.

Podstawowe parametry wózka

Wybierając wózek do pracy z żywnością, warto zwrócić uwagę na jego udźwig, czyli maksymalny ciężar ładunku – ile dane urządzenie jest w stanie podnieść jednorazowo. Drugim, istotnym parametrem jest wyciąg wózka, czyli to, na jaką maksymalną wysokość będzie możliwe podniesienie towaru. Warto wymierzyć, ile centymetrów mają regały magazynowe i wybrać wózek, dzięki któremu operator będzie miał swobodny dostęp do wszystkich półek i znajdujących się na nich produktów spożywczych.

Wyposażenie elektrycznego wózka do pracy w przemyśle spożywczym

Wydajne baterie akumulatorowe i zerowa emisja spalin sprawiają, że elektryczne wózki widłowe mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych: w halach produkcyjnych, magazynach czy komorach chłodniczych. By było możliwe wykorzystanie wózków do załadunku i rozładunku żywności, muszą spełniać rygorystyczne normy HACCP – standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności.

W przypadku urządzeń elektrycznych istotne jest ograniczenie możliwości korozji poszczególnych elementów wózków, ponieważ mogą one zanieczyścić produkty spożywcze i doprowadzić do zniszczenia całej partii towaru. By tego uniknąć, powierzchnia wózka powinna zostać pokryta specjalną powłoką antykorozyjną, na przykład mieszanką cynku i aluminium. Zamontowana gumowa osłona silników i przekaźników elektrycznych, odpowiednie przednie błotniki oraz założone opony o bieżniku dostosowanym do pracy na śliskiej nawierzchni – to wyposażenie wózka, które będzie przydatne w pracy dla branży spożywczej.

Najbardziej odpowiednie urządzenia to te, które są przeznaczone do pracy w agresywnym, wilgotnym środowisku. W obsłudze magazynowej branży żywnościowej może okazać się konieczny zakup osprzętu dodatkowego do wózka. Obrotnice lub wywrotnice do palet i skrzyń z owocami i warzywami, inwentery do palet, czy chwytaki – to tylko niektóre elementy, które usprawnią pracę i mają wpływ na szybkość załadunku i rozładunku towarów.

Zastosowanie elektrycznych wózków widłowych w przemyśle spożywczym umożliwia automatyzację załadunku i rozładunku towarów w halach produkcyjnych i magazynów w przemyśle spożywczym, ma więc wpływ na usprawnienie pracy. Wydajne baterie akumulatorowe, wykonane z gumy osłony najważniejszych elementów i odpowiednie opony sprawiają, że urządzenia te są dobrym wyborem dla branży żywności.